BAŞKANDAN

SİTE İÇİ ARAMA

 

BİR AYET

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

"Onlar ALLAH'ı bırakıp hahamlarını, rahiplerini ve Meryem oğlu İsa'yı, ilah edindiler. Oysa onlarda ancak bir olan ilaha ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Ondan başka ibadete layık ilah yoktur. O, onların şirk koştukları şeylerden münezzehdir."

(Tevbe Sûresi, 9/31)

BİR HADİS

Ebü Rukayye Temîm İbni Evs ed-Darî radıyallahu anh' den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem :

"Din nasihattir" buyurdu. Biz kendisine:

- Kimin için nasihattir? dedik. Peygamber Efendimiz:

- "Allah, Kitabı, Resulü, mü'minlerin yöneticileri ve tüm müslümanlar için nasihattir" buyurdu.[1]

[1] Müslim, İman 95. Ayrıca bk. Buhari, İman 42; Ebü Davüd, Edeb 59; Tirmizî, Birr 17; Nesaî, Bey'at 31, 41

BİR SÖZ

Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal

LİNKLER

SİTE TAVSİYESİ

Arkadaşınızın Adı

 

E-mail Adresi

 

Sizin Adınız

 

Sizin E-mail Adresiniz

 

NAMAZ SAATLERİ

HAVA DURUMU (KOCAELİ)

SAYAÇ

Bugün 7931
Toplam 22814470
En Fazla 206929
Üye Sayısı 420

Kara Kıta (1)

Sabiha Ateş Alpat Nijer izlenimlerini kaleme aldi...
20/10/2014 - 09:31

Başkent Niamey’e indiğimizde gece yarısıydı . Meraklı gözlerle her şeyi, ama her şeyi inceliyorum, adeta hiçbir şeyi gözden kaçırmamacasına. Pasaport işlemlerini bitirip çıktığımızda partner kuruluşun elemanları İmam Ali, Muhammed İbrahim ve Muhtar bizleri bekliyordu. Fransa'dan Kardeş Eli Derneği İskenderun’dan YarenDer yetkileri ile birlikte gitmiştik. Telaşlanıyorum coğrafyayı yakinen görmek ve coğrafyanın insanlarıyla tanışmak. O gece otel Terene’nede kaldık. Otel başkentte bir otel ve nasıl bir ülkeye geldiğimizi otelin odaları biraz da olsa anlatıyor bize. Ertesi gün biraz alışveriş yaptık. Para bozdurmak için biraz bekledik .Beklerken Niamey’in sokaklarını temaşa ediyorum ..

Sonra Kardeş Eli Derneğinden Musa Kazım Ağabeyimizin vesilesi ile gittiğimiz Nijer'de, Musa Ağabeyimiz bizi yörenin zenginlerinden Ebu Musa ile tanıştırdı. Ebu Musa’yı ziyaretimizde bölge halkı hakkında bilgiler almaya çalıştık Çok zengin ama oldukça mütevazi , halkının derdi ile dertlenen bir kardeş beş cümle kuruyor ise dördü ayetten oluşuyor desem abartmış olmam. Müslüman bir hanımın bölgeye gelmesini önemli bulduğunu söylüyor. Bir kaç yıl öncesine kadar sadece misyonerlerin geldiğini, birkaç yıldır Müslümanların da geldiğini söylüyor ve ekliyor; Bizim hiçbir şeyimiz olmayabilir ama inancımız ve izzeti imiz var elhamdülillah . Arapça konuşuyoruz. Kendisi ile görüştükten sonra Tera bölgesine hareket ettik . Yolda giderken etrafı kolaçan ediyorum. Yol boyu su göletlerinin kenarında çamaşır, bulaşık yıkayan, banyo yapan, çocuklarını banyo yaptıran kadınlar görüyorum. Yıkadıkları çamaşırları yol kenarlarına sererek kurutuyorlardı.

Yolda namaz molası veriyoruz. Açık hava, kumların üzerinde burası bir mescit , öğle namazını eda ediyor ve yola devam ediyoruz. Yaklaşık 3 -4 saat sonra Tera’ ya ulaşıyoruz. Ebu Musa’ nın Tera’da oteli var bizde orada konaklıyoruz. Otel 3 katlı. Bizim otelin kapısında gören çocuklar otelin kapısına birikiyor, el sallayıp duruyorlar. Alışmış olmalılar Musa Kazım Ağabeyimiz bir şeyler beklediklerini söylüyor ve nitekim otele yerleşiyoruz. Otel dedim de yanıltmış olmayayım bina, oraya göre lüks bile sayılır odalar tahtadan ve eski süngerlerden oluşuyor. Duşunda serçe parmaktan daha ince akan suyu oranın şartlarına göre lüksümüz bizim. Telaşlıyım. Bir an önce halkla iç içe olmak görüşmek istiyorum. Ertesi gün bize rehberlik eden İmam Ali ve beraberindekiler bizi almak için geldiler. İmam Ali, Tera cuma imamı Müslümanlığının bilincinde bir imam. İzzetli bir duruşu var. Sünneti ihya, bidatı ilga konusunda çalışmalar yürütüyor. Kurban bayramı olmadığından öncelikle adak kurbanlardan başlamak istiyoruz. Bunun yanında yanımızda götürdüğümüz çocuklara yönelik hediyeleri dağıtacağız. İlk önce Avustralya’da yaşayan Türk Müslümanların yaptırdığı Mescidi Aksa cami ve şehit Bahattin Yıldız yetimhanesi ne gidiyoruz. Henüz bitmemiş. Biraz titizlik gösterilmiş olsa çok daha önce faaliyete geçmiş olacak ama imkansızlıklar sanırım bazı şeyleri biraz sürüncemede bırakabiliyor. Yol boyunca halka selam verdim halk Fransızca ve kendi yerel diliyle konuşuyor Fransa’dan gelen Yasin kardeşin vesilesi ile Fransızca irtibat kurmaya çalışıyoruz. Yokluk her hallerinden okunsa da yüzlerinden okunan tebessüm beni şaşırtıyor. İnsanların depresif ve stres halini hemen hemen hiç gözlemlemedim. Hüzünlü olanlara rastladık elbet . Lohusa olan çölde çocuğu ve kendisi hasta olan bir ananın hüzünlü yüzünü unutmak mümkün değil .

Organize gerçekten çok güzeldi buradan bir kez daha organizatörlere teşekkür ediyorum ve bize vesile olan Musa Kazım Ağabeyimize ve İlker kardeşimize.

Gönül rahatlığı ile her bir kurban ve her bir keçi hak edenlere ulaştı diyebilirim.Bilinçli bir Müslüman mümin olan İmam Ali’nin hak yerini bulsun diye seçici ve titiz çalıştığına şahitlik ettik

Ve Yollara düşüyoruz.

Çölde ilerliyoruz yollarda gördüğümüz insanların yanında durup hediye vermeye çalışıyoruz. Hemcinslerimin yaşam standartları beni derinden etkiliyor. Bir köye varıyoruz kamıştan yapılmış küçücük evlerin içini merak ediyorum ve bir eve giriyorum. Aman Allah’ım odundan yapılan bir dîvân üzerinde eski bir yatak ve birkaç kap kaçak şimdi burada benim kardeşim mi yaşıyor diyorum kendi kendime elektrik yok, su yok…

Suyu eşek sırtında uzaklardan getiriyorlar. Duygusallaştığımı gören imam Ali (La tahzen ya seyyide.Elhamdülillah ) diyor.Yani üzülme hanımefendi hamdolsun. Bir kız çocuğu Gözüme çarpıyor yedi yaşlarında. Başını okşamak istiyorum. Ürküp kaçıyor. Ancak büyüklerinin teskin etmesiyle yanaşıyor yanımıza. Üstü başı oldukça perişan. Elbise giydirmek istiyoruz korkup yanaşmıyor. Yine devreye kadınlar giriyor.

Akşam namazı vakti giriyor başımızda toplanan hanımlar teyemmüm edip cemaatle namaza duruyoruz. Kucağıma bir hasta çocuk veriyorlar henüz 1 aylık biraz rahatsız bir şey yapamamanın ezikliği ile anasına veriyorum. Bu korkuyu daha sonra bir çok çocukta görüp soruyorum

-Neden bu çocuklar insandan korkuyorlar?.

El cevap beni oldukça düşündürüyor;

-İnsandan değil beyaz adamdan korkuyorlar!. Bu çocukların dedelerine yapılan zulmün ırsi yansıması mıdır bu korku, Allah bilir...

Çölde hediye dağıtımına devam ediyoruz. Tevafuken rastladığımız yalnız bir ev ve yalnız bir kadın!. O kadın yüreğimizi parçaladı, günlerce kendimize gelemedik, o kadın yılın Annesi ödülüne layık bir kadın. Çölün ortasında 2 metre karelik çalıdan evinde ve lohusa . Bu hali ile dinlenebileceği bir yatağı yok. Tebessümle karşılıyor bizi. Kamıştan evine ikinci bir kişi zor sığıyor.

-matırgo,(nasılsın demek halk diliyle) diyorum.

-Ben samey Vallah ( ben çok iyiyim) diye cevap veriyor. Ve ekliyor "Fofo fofo" çok teşekkür ederim...

Burası da evinin dıştan görünümü

Hayretler içinde kalıyorum çöl sıcağı, susuz ve ıssız… En yakın ev belki bir kilometreden fazla uzaklıkta. Yanımızda yiyecek türünden bir şeyin olmaması canımı sıkıyor, organizatör kardeşlere ısrarla bir daha gidelim diyorum ve bayram sonu tekrar gidiyoruz. Bizi yine tebessümle karşılıyor o kadın. Uyduruk dünya kadınlar gününün tuzu kuru hanımlarından değil gerçek bir kadın o kadın.. Çocuklarını bakıcılara teslim eden anneciklerden değil , gerçekten ana o kadın. Anne olmanın dayanılmaz bedelini ödeyen bir kadın. Gerçekten ana . Sanırım ömür boyu o kadını unutmam mümkün olmayacak… Yılların analık ödülünün hak sahibi o kadın.

Bu da o kadının kızı ve o da bir anne anasından öğrenmiş analık sanatını

Devam edecek…

 

DİĞER HABERLER

Açıklama...
'364 gün kadını sömürenler bir günü mü ona lütuf ediyor?'
HABER MRK - Yılın 364 günü kadını sömürenlerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü adıyla bir günü sözde ona ayrılmış gibi gösterildiğine dikkat çeken Yazar Sa
Tüyap Kitap Fuarında Densiz Bir Sergi
Yüzdelere vurulduğunda halkın çoğunluğunun "Müslüman" olduğu bir ülkede Müslüman'ın değerlerine sanat adı altında hakaret edilmektedir.
Bayramımız Mübarek Olsun
Rahman Ve rahim Olan Allah'ın Adıyla
Hapishanelerde çürüyen bir nesil
Uluslararası Af Örgütü yayınladığı raporda , Mısır'da bir neslin rejim karşıtı muhalif görüşlerinden dolayı hapishanelerde çürüdüğünü bildirdi.
Sabiha Ateş Alpat Kimdir
Kara Kıta[ 2]
Kara Kıta[ 2]
Kara Kıta (1)
Sabiha Ateş Alpat Nijer izlenimlerini kaleme aldi...
Bayramınız Mubarek Olsun
"Fakat unutmayın ki, onların ne etleri Allah'a ulaşır, ne de kanları. O'na ulaşan, yalnızca sizin iyi niyet ve samimiyetinizdir. İşte bu amaçla onlar
Bayramınız Mubarek Olsun

n

Bayramınız Mubarek Olsun

n

Zamanın Zeynebi Derneğinden İftar Programı

n

Zamanın Zeynebi Derneği Evde Karakter Eğitimi Çalışmaları..

n

Zeynepder Karamürsel Kırçiçekleri İftar Programı.

n

Zeynep-Der Çocuk Kulübünün Yıl sonu müsameresi

n

Zeynep-Der'in Yetiştirdiği 8 Alime İcazet Aldı

n

TEVHİD EKSENİ ve TUT ELİMDEN

n

`Müslüman Kadının Rol Modeli Hz. Meryem`dir`

n

SURİYE İÇİN YARDIMLAR YOLA ÇIKTI

n

Suriye'ye Yardım Kampanyası

n

Zeynep-Der Davetçi Eğitimi programı açılıyor

n

HİCRİ YENİ YILIMIZ MÜBAREK OLSUN

n

KINAMA

n

Bayram Mesajı

n

YUSUF İDAMA GÖNDERİLDİ!!

n

SEKAPARK RABİATÜL ADEVİYE MEYDANI

n

MISIR VE SURİYE ÖZEL GÜNDEMİ

n

‘KUR’AN’IN GÖLGESİNDE’ BİR HAYAT İÇİN…

n

Özgür-Der'e yapılan saldırıyı kınıyoruz

n

RABİATÜL ADEVİYE İFTARI

n

n

Adeviyye Katliamı Kocaeli'nde Protesto Edildi

n

ACİL ÇAĞRI

n

Zeynepder'den Açıklama

n

Kürtçe Edebiyatın İlk Çizgi Çocuk Kahramanı “Guldexwîn”, Dîwan Yayınları’ndan Çıktı

n

Kurtarmaya Yüreklerden Başlayanlar

n

Vahye seküler algılarla yorum getiriyoruz

n

deneme

n

Kur'an'a Davet Platformu Muş Bulanık'ta Kur'an dağıttı

n

Vahiyle İnşa Olmanın Mektebi Aile Yuvalarımızdır!...

n

Boğaziçi Üniversitesi gençleriyle Değişen algıları konuştuk

n

Elif Yüksek ile söyleşi

n

Venhar Haber yayına başladı

n

İslam Önce İsyanı Emreder!

n

Sabah Yakın Değil Mi?..

n

n

BU GÜN BİR KEZ DAHA RED ETTİM SENİ VE BİR KEZ DAHA TERK ETTİM Diyerek tepikisini Dile getirdi.

n

Suriyede Çocuklar Katlediliyor!.Yeter Artık....

n

Zeynepder'den  İsrai'lin saldırısına Tepki...

n

Kocaelideki Kardeslerin Dikkatine!

n

Kocaeli  Filistin gönüllüleri platformu  Dua eylemi

n

Kurbanınız İsmail, Bayramınız Mübarek olsun!...

n

Zeynepder Forum Ropörtajı
3 Muharrem 1439

DUYURULAR

ÜYE GİRİŞİ

Kullanıcı Adı

Şifre:

 

Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

ANKET

Seçenekler

Sonuçları Göster

MAKALELER

RÖPORTAJLAR

İKTİBAS YAZILAR

BOYKOT EDİYORUZ

ONLINE KURAN

Kabe İmamı 24 Saat Kuran
Ahmet el Acemi Kuran Meali
Mealli Hatim  

FOTO GALERİ

Kutsal Mekanlar

Faaliyetlerimiz

Medine

 
 
 
Levitra Levitra Cialis Viagra Levitra Viagra Cialis Viagra Cialis Cialis Levitra

www.zeynepder.org sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Viagra Generico Viagra Soft Compra online il Viagra Levitra Roma Lovegra Cialis Generico Levitra Generico Compra Levitra In Italia Comprare Kamagra Gold Kamagra Fizzy Tabs Acquisto Viagra Gold Levitra On Line Australia Vendita Vardenafil In Europa Disfunzione Erettile Ultrasuoni Test Pacchetti Generica Disfunzione Erettile Maschio Disfunzione Erettile Maschile Comprare Viagra Super Active Disfunzione Erettile Idrocele Levitra 20 Mg Foglio Illustrativo Levitra In Farmacia Serve La Ricetta Acquisto Levitra Professional
Scarpe nike air force Reebok Adidas Scarpe nike sb air jordan adidas nike shox hogan Scarpe scarpe calcio Tiffany christian louboutin Scarpe Adidas superstar