BAŞKANDAN

SİTE İÇİ ARAMA

 

BİR AYET

Siz ALLAH’ı bırakıp; sadece sizin ve atalarınızın taktığı
bir takım isimlere (düzmece ilahlara) mı tapıyorsunuz ?
ALLAH onlar hakkında hiçbir delil indirmemiştir.

Hüküm ancak ALLAH’a aittir.
O, kendisinden başka hiçbir şeye tapmamanızı emretmiştir.

İşte en doğru din budur.
Fakat insanların çoğu bilmezler

( Yusuf Sûresi - 40.Âyet )

BİR HADİS

Ebü Rukayye Temîm İbni Evs ed-Darî radıyallahu anh' den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem :

"Din nasihattir" buyurdu. Biz kendisine:

- Kimin için nasihattir? dedik. Peygamber Efendimiz:

- "Allah, Kitabı, Resulü, mü'minlerin yöneticileri ve tüm müslümanlar için nasihattir" buyurdu.[1]

[1] Müslim, İman 95. Ayrıca bk. Buhari, İman 42; Ebü Davüd, Edeb 59; Tirmizî, Birr 17; Nesaî, Bey'at 31, 41

BİR SÖZ

Zamanlarını Zeynepleştirmeyenler Zamanın Zeynebi Olamazlar!.

LİNKLER

SİTE TAVSİYESİ

Arkadaşınızın Adı

 

E-mail Adresi

 

Sizin Adınız

 

Sizin E-mail Adresiniz

 

NAMAZ SAATLERİ

HAVA DURUMU (KOCAELİ)

SAYAÇ

Bugün 36840
Toplam 22945477
En Fazla 206929
Üye Sayısı 420

'364 gün kadını sömürenler bir günü mü ona lütuf ediyor?'

HABER MRK - Yılın 364 günü kadını sömürenlerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü adıyla bir günü sözde ona ayrılmış gibi gösterildiğine dikkat çeken Yazar Sabiha Ateş Alpat, kadına gerçek önemi İslam dininin verdiğini söyledi.
08/03/2016 - 20:11

Kadın konusunun yıllarca üzerinden fırtınalar kopartılarak tartışılan konulardan birisi olduğunu belirten Yazar Sabiha Ateş Alpat, kadını istismar edenlerin kadın hakları diye adeta bas bas bağırdığını söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İlke Haber Ajansı olarak yazar Sabiha Ateş Alpat ile bir röportaj gerçekleştirdik. İslam'da kadının yeri, kadının toplumdaki yeri, kadın üzerinden yapılmak istenen yozlaştırma çalışmaları gibi konularda Alpat ile yaptığımız röportajın tamamı şöyle:

İslâm'da kadın yeri ve kimliği nedir?

İslâmda kadın her şeyden önce  "Kul" dur. Allah'ı, kadını emir ve yasaklarında direk muhatap alır. Allah'tan başkasına boyun eğmez hürdür. İtaat ettikleri, Allah'ın izin verdikleri ve izin verdiği kadarla sınırlıdır, bu bağlamda özgürdür. Yapısal olarak narin olduğu için  emanet olduğu vurgulanmış ve korunması, istismar edilmemesi emredilmiştir. Peygamberimiz veda hutbesinde şöyle buyurmuştur: "Ey insanlar! "Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emri ile helâl kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır". 

İslâm'da  kadının; Allah'a karşı, kendisine karşı, ailesine karşı ve topluma karşı sorumlulukları vardır. Kuldur ve bu kulluğunun gereği olarak, Allah'ın yüklediği sorumlulukları yerine getirirken kimseden  izin almak durumunda değildir.

Kur’an-ı Kerim’in işaret ettiği ve İslam’da örnek olan kadınlar kimlerdir?

Cennet ayakları altına serilmiştir. Cenneti ayakları altına sermiş derken, her doğuran kadın anlaşılmamalıdır zira ana olan kadınlar, Kur'an'da rol model olarak gösterilmiştir. Nasıl ana olunacağı konusunda örnek gösterilenlerden birisi, İmran'ın karısı Hanne'dir. Hanne Hatun, Meryem' in (as) annesidir. Biz adamayı ve adanmayı kendisinden öğreniyoruz. Evlât istemiştir Allah'tan. "Bir evlât ver, sana kurban edeyim" Bir evlât ver. Evlât bana, koçu sana kurban edeyim değil. evlâdım senin yoluna kurban olsun mantığıyla istemişti. 

Ana olarak Musa'nın (as) annesi örnek gösteriliyor ve sonra Asiye anamızın Musa (as) yetiştirmesi. Tarihe baktığımızda ise Hatice anamız (r.anha). Doğurmadığı halde Aişe anamız (r.anha). Uhud'un Nesibe Hatun'u. Filistin'in Ümmü Nidal'ı  vb.

Meselâ Nesibe Hatun. Uhud' da iki oğlu ve eşini şehid vermişti. Tarihe geçecek şu sözüyle karşılamıştı şehitleri: "Vallahi madem ki Peygamberim sağdır tüm musibetler bana  hafif gelir".

Ümmü Nidal. Üç oğlunu istişhad eylemine kendi elleriyle göndermişti. Günümüz analarından, mesela Diyarbakır' da oğlunu feda etmiş kaç anayla konuşmuştum. "Aziz İslâm'a oğlumuzda canımızda fedadır" sözüyle anlatmıştı yirmi sekiz şubat zulmünü.

Günümüzde Müslüman kadının toplumda duruşu  nasıl olmalı?

İslâm bir kimlik sunar insana ve kabulü için zorlamaz. Kimlik kişiyi tanımlar. Kim olduğunuzla alâkalıdır. Şahsiyet ise, kim olduğunuzun canlı ve yaşayan hali. Dolayısıyla kişiliğin sağlamlığı, tercih edilen kimlikle uyuma bağlı. Şunu da hatırlatmakta fayda var. İslâm son dindir. Kıyamete kadar hükümleri geçerli olacaktır. Eksik değil ve fazla da değildir. Tas tamam, her çağa uygun evrensel özelliğe sahiptir. Evde, çarşıda, toplumda, okulda velhasıl her yerde Müslüman kadının duruşunu Allah belirler.  Fıkıh, neyi nerede ne kadar yapabileceğimizi belirleyen ölçüdür. Mümin bir kimse Allah'ın ölçülerinden başka bir ölçüye kesinlikle ihtiyaç duymaz. Dinimiz tamamlanmış olup çağdaş, demokrat, modernist ölçülere  ihtiyacı yoktur. İslâm, kadını toplumdan soyutlamamıştır aksine toplumun ıslahında kendisine rol biçmiştir, lâkin toplumda yer alırken yürüyüşü, konuşması, giyinişi ve davranışları için ölçüler vaaz etmiştir. İsteyen Nur suresi ve Azhap suresini inceleyebilir.

Kadınların yozlaştırılmasına yönelik çalışmalar var, bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aslında bu sadece kadına yönelik yürütülen bir çalışma değil. Toplumun her kesimi bundan payını alıyor. Sormak istiyorum, erkeğin "Kavvam" olma özelliği nereye gitti? Eşini yabancı erkeklerden kıskanan ve bu nedenle eşini sakınan kaç kişi kaldı? Kadın da bu yozlaşmadan payına düşeni  fazlasıyla aldı. Bu konuda  kadın-erkek eşitliği, kadına çalışma hakkı, kadının özgürlüğü, reklâmlar, defileler, diziler, vitrinler nefisleri cezb edip  günaha sürüklüyor. Tüm çabaları buna yöneliktir. Hedef, toplumun İslâmi değerlerden uzaklaşması.

Neden en çok kadını istismar edenler, kadın hakları diye bağırma gereği duyuyor? Üç yüz altmış dört gün kadını sömürenler, bir günü kadına lütfedip (!) ‘Kadınlar gününüz kutlu olsun’ mesajı yayımlıyorlar. Bence kadını sömürenler için, bu bir günü kadına has kılmaları da bir şeydir.”


Erdemin korunması için aile, çevre, okul ve yönetim sistemi sağlam olmak zorundadır ve bunların her biri diğerini tamamlar. Aile kurumunun ne halde olduğu ortadadır. Boşanma vakaları tavan yaptı. Ailemiz tevhid, takva ve terbiye  temeli üzerine bina edilmeliydi ve  temelin sarsılmaması için azami cehd gerekiyordu. Böyle ailelerin oluşturduğu toplum, elbette ki sağlam olurdu. Şimdi çevre adeta kurt kapanı gibi çocukları kapıyor. Okulların karma olması gençlerin fıtri duygularını kontrol etmesini zorlaştırıyor. Ve ne yazık ki, okul koridorlarında müstehcen hareketler artık neredeyse normal karşılanır durumda. Bir genç evliliğe adım atana kadar bilmem kaç kişiyle flört ( zinanın moderncesi) ediyor. Hatırlıyorum biz küçükken nişan takılan bir kız utandığı için aile büyüklerinden yüzüğünü saklardı. Büyüklerin yanında edebe uygun giyinir, hareketlerine dikkat ederdi. 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Ve sistem! Maalesef beşer ideolojileri insanı bozmaktan başka, insan açısından bir işe yaramıyor. Zina, içki, kumar gibi kötülüklerin anası olan çirkinliklerin suç sayılmadığı, ceza-i müeyyidelerin caydırıcı olmaması gibi birçok etken, insanın bozulmasına zemin hazırlamaktadır. Sözün özü, İslâm’da kadın kuldur, anadır, eştir, evlattır. Muhtaç olduğu tüm haklar, Allah tarafından garanti altına alınmıştır. Bana bu fırsatı verdiğiniz için de teşekkür ediyorum. (M. Sıddık Bilge- İLKHA)

 

DİĞER HABERLER

Açıklama...
'364 gün kadını sömürenler bir günü mü ona lütuf ediyor?'
HABER MRK - Yılın 364 günü kadını sömürenlerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü adıyla bir günü sözde ona ayrılmış gibi gösterildiğine dikkat çeken Yazar Sa
Tüyap Kitap Fuarında Densiz Bir Sergi
Yüzdelere vurulduğunda halkın çoğunluğunun "Müslüman" olduğu bir ülkede Müslüman'ın değerlerine sanat adı altında hakaret edilmektedir.
Bayramımız Mübarek Olsun
Rahman Ve rahim Olan Allah'ın Adıyla
Hapishanelerde çürüyen bir nesil
Uluslararası Af Örgütü yayınladığı raporda , Mısır'da bir neslin rejim karşıtı muhalif görüşlerinden dolayı hapishanelerde çürüdüğünü bildirdi.
Sabiha Ateş Alpat Kimdir
Kara Kıta[ 2]
Kara Kıta[ 2]
Kara Kıta (1)
Sabiha Ateş Alpat Nijer izlenimlerini kaleme aldi...
Bayramınız Mubarek Olsun
"Fakat unutmayın ki, onların ne etleri Allah'a ulaşır, ne de kanları. O'na ulaşan, yalnızca sizin iyi niyet ve samimiyetinizdir. İşte bu amaçla onlar
Bayramınız Mubarek Olsun

n

Bayramınız Mubarek Olsun

n

Zamanın Zeynebi Derneğinden İftar Programı

n

Zamanın Zeynebi Derneği Evde Karakter Eğitimi Çalışmaları..

n

Zeynepder Karamürsel Kırçiçekleri İftar Programı.

n

Zeynep-Der Çocuk Kulübünün Yıl sonu müsameresi

n

Zeynep-Der'in Yetiştirdiği 8 Alime İcazet Aldı

n

TEVHİD EKSENİ ve TUT ELİMDEN

n

`Müslüman Kadının Rol Modeli Hz. Meryem`dir`

n

SURİYE İÇİN YARDIMLAR YOLA ÇIKTI

n

Suriye'ye Yardım Kampanyası

n

Zeynep-Der Davetçi Eğitimi programı açılıyor

n

HİCRİ YENİ YILIMIZ MÜBAREK OLSUN

n

KINAMA

n

Bayram Mesajı

n

YUSUF İDAMA GÖNDERİLDİ!!

n

SEKAPARK RABİATÜL ADEVİYE MEYDANI

n

MISIR VE SURİYE ÖZEL GÜNDEMİ

n

‘KUR’AN’IN GÖLGESİNDE’ BİR HAYAT İÇİN…

n

Özgür-Der'e yapılan saldırıyı kınıyoruz

n

RABİATÜL ADEVİYE İFTARI

n

n

Adeviyye Katliamı Kocaeli'nde Protesto Edildi

n

ACİL ÇAĞRI

n

Zeynepder'den Açıklama

n

Kürtçe Edebiyatın İlk Çizgi Çocuk Kahramanı “Guldexwîn”, Dîwan Yayınları’ndan Çıktı

n

Kurtarmaya Yüreklerden Başlayanlar

n

Vahye seküler algılarla yorum getiriyoruz

n

deneme

n

Kur'an'a Davet Platformu Muş Bulanık'ta Kur'an dağıttı

n

Vahiyle İnşa Olmanın Mektebi Aile Yuvalarımızdır!...

n

Boğaziçi Üniversitesi gençleriyle Değişen algıları konuştuk

n

Elif Yüksek ile söyleşi

n

Venhar Haber yayına başladı

n

İslam Önce İsyanı Emreder!

n

Sabah Yakın Değil Mi?..

n

n

BU GÜN BİR KEZ DAHA RED ETTİM SENİ VE BİR KEZ DAHA TERK ETTİM Diyerek tepikisini Dile getirdi.

n

Suriyede Çocuklar Katlediliyor!.Yeter Artık....

n

Zeynepder'den  İsrai'lin saldırısına Tepki...

n

Kocaelideki Kardeslerin Dikkatine!

n

Kocaeli  Filistin gönüllüleri platformu  Dua eylemi

n

Kurbanınız İsmail, Bayramınız Mübarek olsun!...

n

Zeynepder Forum Ropörtajı
5 Muharrem 1439

DUYURULAR

ÜYE GİRİŞİ

Kullanıcı Adı

Şifre:

 

Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

ANKET

Seçenekler

Sonuçları Göster

MAKALELER

RÖPORTAJLAR

İKTİBAS YAZILAR

BOYKOT EDİYORUZ

ONLINE KURAN

Kabe İmamı 24 Saat Kuran
Ahmet el Acemi Kuran Meali
Mealli Hatim  

FOTO GALERİ

Kutsal Mekanlar

Faaliyetlerimiz

Medine

 
 
 
Levitra Levitra Cialis Viagra Levitra Viagra Cialis Viagra Cialis Cialis Levitra

www.zeynepder.org sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Viagra Generico Viagra Soft Compra online il Viagra Levitra Roma Lovegra Cialis Generico Levitra Generico Compra Levitra In Italia Comprare Kamagra Gold Kamagra Fizzy Tabs Acquisto Viagra Gold Levitra On Line Australia Vendita Vardenafil In Europa Disfunzione Erettile Ultrasuoni Test Pacchetti Generica Disfunzione Erettile Maschio Disfunzione Erettile Maschile Comprare Viagra Super Active Disfunzione Erettile Idrocele Levitra 20 Mg Foglio Illustrativo Levitra In Farmacia Serve La Ricetta Acquisto Levitra Professional
Scarpe nike air force Reebok Adidas Scarpe nike sb air jordan adidas nike shox hogan Scarpe scarpe calcio Tiffany christian louboutin Scarpe Adidas superstar