BAŞKANDAN

SİTE İÇİ ARAMA

 

BİR AYET

Siz ALLAH’ı bırakıp; sadece sizin ve atalarınızın taktığı
bir takım isimlere (düzmece ilahlara) mı tapıyorsunuz ?
ALLAH onlar hakkında hiçbir delil indirmemiştir.

Hüküm ancak ALLAH’a aittir.
O, kendisinden başka hiçbir şeye tapmamanızı emretmiştir.

İşte en doğru din budur.
Fakat insanların çoğu bilmezler

( Yusuf Sûresi - 40.Âyet )

BİR HADİS

Ebü Rukayye Temîm İbni Evs ed-Darî radıyallahu anh' den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem :

"Din nasihattir" buyurdu. Biz kendisine:

- Kimin için nasihattir? dedik. Peygamber Efendimiz:

- "Allah, Kitabı, Resulü, mü'minlerin yöneticileri ve tüm müslümanlar için nasihattir" buyurdu.[1]

[1] Müslim, İman 95. Ayrıca bk. Buhari, İman 42; Ebü Davüd, Edeb 59; Tirmizî, Birr 17; Nesaî, Bey'at 31, 41

BİR SÖZ

Unutmayın çocuklarınız sizin değildir. Onu yaratıcıdan ödünç aldınız

LİNKLER

SİTE TAVSİYESİ

Arkadaşınızın Adı

 

E-mail Adresi

 

Sizin Adınız

 

Sizin E-mail Adresiniz

 

NAMAZ SAATLERİ

HAVA DURUMU (KOCAELİ)

SAYAÇ

Bugün 36993
Toplam 22945630
En Fazla 206929
Üye Sayısı 420

Kardeşlik Hukuku Semineri.

Umraniyede Faaliyet Gösteren Nİsa-Der de Kardeşlik hukuku semineri düzenlendi. Konuşmacı olarak Sabiha Ateş Alpat katıldı.
21/02/2017 - 20:15

Alpat Özetle şunları söyledi...

Alpat Özetle şunları söyledi;

"Öncelikle değerli kardeşlerimiz, İslam kardeşliği bizim ellerimizde can çekişirken anlatılan hususlara objektif bakıp benliğimizde özelleştirerek kardeşlik hukukunda nerede eksikliğimiz var, anlamaya çalışmalıyız.

Unutmayalım ki "ama o da böyle yaptı, o öyle söyleyince ben de öyle cevap verdim" gibi cümlelerle karşımızdakini suçlamak en son göstermemiz gereken tavırdır. Bizler kardeşlik hukukunda kendimizden sorumluyuz, kendi kardeşliğimizi sergilemekten mesulüz. Kardesligimizin güclü olmasi icin evvela kendimizi düzelteceğiz. Sosyal yapıda İslam'ın öngördüğü ilk ilke Kardeşlik ilkesidir. Kardeşlik, İslam'ın ana prensiplerinden birisidir. Kardeşlik imanın bize yüklediği sorumluluktur. İman ettiysek müminlerin üzerimizde hakkı vardır. Nasıl zekat bu haklardan biriyse, kardeşlik hukukunu korumak da bu haklardan biridir. Kardeşlik ilkemizin yaşanmamasının sebebi, kardeşliği önce karşıdan beklediğimiz içindir, nefsimize hiçbir şeyi konduramadığız içindir. Nefis hatalarını görmek konusunda kusurludur. Hatalarını görmek istemez; bu psikolojik bir rahatsızlıktır. 
Peki, İslam kardeşlik için ne diyor? Unutmayın, bir diyalog hukukunu İslam'dan almıyorsa orada fesatlık vardır, orada ihanetin ve tartışmanın önüne geçmek mümkün değildir.
Hazreti Yusuf'un kardeşleri de mümindi fakat İmanları kardeşliklerine yön veremedi ve Yusuf aleyhisselamı kıskanıp kuyuya attılar. Bilmeliyiz ki imanlarımızın yön vermediği her kardeşlık bizi yanlışa götürür. O halde düşünelim bizler hangi roldeyiz? Yusuf'un rolünde mi, kardeşlerinin rolünde mi? Hazreti Yusuf gibi izzetli miyiz yoksa imanin yön veremediği ve kardeşliğimizi bitiren düşüncelerde mi? Kardeşleri gerçekten pişman olup hazreti Yusuf'a geldiklerinde Hazreti Yusuf onlara "Bugün size kınama yoktur." demişti. Yaptıklarını başına kakmamış onları affetmişti. Peki biz, kardeşim bugun sana kınama yoktur! diyebilenlerden miyiz?
_____________
Ne zamanki duygularımız aklımızın önüne geçer, işte o zaman akla gelmeyecek olumsuzluklar meydana çıkar ve kardeşliklerimiz menfaat kardeşliğine dönüşür. Üzülür diye, seviyorum diye hatalarını söylemediğimiz kardeşlerimizin hakkını veremiyoruz demektir. Bir hatamız olduğu vakit bizi Allah için uyaranlar ile beraber olalım. Bu kardeşlik Allah'ın istediği bir kardeşliktir. Böyle olmayan bir kardeşlik şeytan kardeşliğidir.

"Ateşin odunu yakıp kül ettiği gibi hasette amellerimizi yakıp kül eder. " buyurmuyor mu Resulullah? O halde nasıl birbirimizi kıskanabiliriz? Zandan, hasetten, gıybetten sakınmazsak kardeşliğimizi aynı zamanda amellerimizi öldürürüz.

Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz. Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sora fâsıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tevbe etmezse işte bu kimseler zalimlerdir.
Hucurat 10-11
Bu ayetler, en sinirli anımızda aklımızda olmalı. Kardeşimize kin kusarken de aklımızda olmalı. Onun yanlış yorumlanabilecek bir hareketini aklımızda bulundurduğumuzda da aklımızda bulunmalı. Zan, gördüğümüz bir durum yada davranışı kötüye yormanın adıdır. Zandan kaçındığımız zaman sorunlarımızın büyük bölümünün biteceğini farkedeceğiz. Kardeşliğimizi bozan temel hususlardan birisi de dedikodudur. (Kuşku yok ki, (dedikodu yapmakla) sen kardeşinin etini yedin, onun gıybetini ettin" hadisi Şerifine binaen soruyoruz) Hangimiz ölmüş kardeşimizin etini yemekten hoşlanırız ki? Dedikodu kişiye eziyetten başka bir şey değildir ve unutmayalım ki dillerimiz kardeşimize eman vermiyorsa imanımızı yoklamalıyız. Mümin elinden ve dilinden zarar görmediği kimsedir. Bizler kaliteli müminler olmak ve kardeşlik hukukumuzu korumak istiyorsak "o benim arkamdan konuşmaz" denilen insanlardan olmalıyız. Sadece bununla da yetinemeyiz. İslam kardeşlik hukuku, kardeşinin arkasindan konuşulduğuna şahit olduğunda onu savunmayı ve ortadaki fitneyi kaldırmayı gerektirir. Çünkü bu müminin mümin üzerindeki görevidir. Bu gibi dedikodu ve haram sözleri merak bahane edilerek dinlemek müslümanın değil kafirlerin özelliğidir. (Onlar, yalanı çok dinleyen, haramı çok yiyenlerdir. Maide 42)
Numan ibni Beşir radıyallahu anhu'dan rivayet edildiğine göre, Rasülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Mü'minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar 
Buharî, Edeb 27; Müslim, Birr 66

Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.” 
Buhârî, Îmân 7; Müslim, Îmân 71-72.

Aslında yukarıdaki hadisler, tüm kardeşlik ilişkilerimizi korumaya yeter. Biz daha net olması için "Kardeşliğimizin ana çerçevesi"ni maddeleştirdik.

Kardeşliğin Ana Çerçevesi:

1- Sevgi ( Allah için sevgi ! )
Allah için sevgi iman ettikten sonraki sürecte başlar . Sevgilerimizi kontrol edelim unutmayalım ki Allah için olmayan sevgi insanın başına bela olur ve araya şirk unsuru girer. Mümin kardeşini Allah için seviyorsak kardeşimize yardımcı olmalıyız, sıkıntılarına çözüm bulmaya çabalamalı bu sıkıntılı süreçte onun yanında olmalıyız.

"Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; Ey Allah’ın kulları, kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla din kardeşi ile dargın durması helâl olmaz."
Buhârî, Edeb, 57, 58.
Bir müminin din kardeşiyle üç günden fazla dargın durması caiz değildir. Üç gün geçtikten sonra, onunla karşılaşırsa, ona selam verip hatırını sormalıdır. O kimse selamını alırsa, ikisi sevaba ortak olurlar. Selamını almazsa günaha girer. Selam veren de küs durma mesuliyetinden kurtulmuş olur.

2- Nasihat
Nasihate açik olmaliyiz .Bidatlerden uzak, Takvalı, Fıskdan uzak nasihatler müminlere faydalıdır. Hz Ömer, nasihat etmeyen ve nasihati sevmeyende hayır yoktur, demiştir.
3- Vefa
Vefa, sevgide devamlılık demektir. Vefa demek, ihtiyaç hâlinde ona yardım etmektir. Arkadaş, öldükten sonra, onun çoluk çocuğunu, yakınlarını sevmek, onlarla ilgiyi kesmemek de vefadandır. Hastalandığında aramak, ihtiyacı olduğunda yardımına koşmak, mutluluğunu paylaşmak da vefadandır ve kardeşlik hakkıdır. Hep ben arıyorum, biraz da o arasın mantığı İslam hukukunda yoktur. Başta dediğimiz gibi biz kendimizden sorumluyuz.

Muaz Radiyallahu Anh rivayet ettigine göre Rasulullah buyurdu ki: Arş- ı A'lanın gölgesinden başka gölgenin olmadığı günde birbirini Allah için sevenler arşın gölgesinde olacaklardır.

Müminin Mümin Üzerindeki Hakkı :
1- Malda olan hakkı üç derecedir;:
a.İhtiyacı oldugunda ihtiyacını gidermek
b.Bu ihtiyac esnasında malı eşit bölmek
c. Kardeşini tercih edip kendinden (hakkından) vazgecmek

2- Dildeki Hakları:
a.Ayılarını örtmek 
b.Güzelliklerini dile getirmek
c.Dualarıda onada yer vermek

3-Kalbin Hakkı;
a.Ihlas
b.Samimiyet
c.Hüsnü zan

4-Bedenen Hak;
a.Davete icabet (Davet ettiğinde gitmek)
b.Derttaş olmak ( üzüntüsünü paylaşmak)
c.Yük olmamak (duygusal yük olmamak)
d.Güleryüzlü olmak"Yoğun katılımla gerçekleşen seminer soru cevapla son buldu...

 

 

DİĞER HABERLER

Site Hakkında Bilgilendirme
Sitemiz Yenileniyor...
Yaz Etkinliği.
ZEYNEPDER DEN YAZ ETKİNLİĞİ DUYURUSU
Evde Karakter Yıl Sonu Programı
Zamanın Zeynebi Derneği'mizde yürüttüğümüz eğitim birimlerinden biri olan "Evde Karakter Eğitimi", 21.05.17 Pazar günü saat 13:00'de Zeynepder Çocuk K
Zeka Oyunları Programı Başlıyor..
Zeynepder Kultur Birimi Karadenizi tanıttı...
Zeynepder evde karekter çocuklarımız Savaşın Çocukları Resim sergisi.
Zeynepder evde karekter çocuklarımız Savaş bölgelerinde yaşayan çocukların duygularını ve yaşadıkları korkunç tablolari hissedip hissettirmek için res
Zeynepder Karamürsel şubesi çocuk kulubu şenliği gerçekleşti
Gün Miniklerimizin Günüydü...
Aile İçi İletişim Semineri.
Zeynep-Der Karamürsel Şubesi Aile içi İletişim Semineri Düzenledi.
Zafer Mert Şehid Edildi..
Zeynep-Der Ailesi Olarak Şehadetinin kabulu için dua ediyor Ailesine ve camiasına baş sağlığı diliyoruz...
Şehadet Anma ve Anlama Programı

n

Kardeşlik Hukuku Semineri.

n

🌱Tevhid Mücadelesinde Kadın🌱

n

Mazlum Coğrafya Adlı Program Yapıldı

n

"Bölgelerimizi Tanıyalım" Semineri

n

Zeynep-Der Nisa-Der ve Yankı-Der Eş zamanlı Tefsir yarışması düzenliyor

n

Kalbin durumu semineri...

n

Seminere Davet

n

İstanbul da seminer...

n

Arakan’da Yeniden Şiddetlenen Zulüm

n

Konya'da Zamanın Zeynebi Olmak Semineri

n

Zeynepder Çocuk Eğitimi

n

Zeynep Der.de yeni dönem.

n

Zeynep-der den çocuklara müjde...

n

AKTAŞ: "ZORBALARI MAHKÛM ETMEK ANIN VACİBİDİR"

n

Zaruri Bir Açıklama

n

YAZ KAMPI PROGRAMI AÇIKLANDI

n

İzmit Kırçiçekleri Yıl Sonu Programı

n

Yazar Alpat'tan 'Nefis Tezkiyesi' konferansı

n

Hafta Sonu Karakter eğitimi İzmit Genç Grubu

n

'Tesettür imanlı kadının duruşunu ifade eden bir ibadettir'

n

ÜMMETİN ANNELERİ

n

Hz. Fatma’yı Anma ve Anlama" etkinliği düzenlendi...

n

Zeynepder Evde karakter Çocuk Klübü Yıl Sonu Pikniği...

n

'Müslüman hanımın modernite ile imtihanı'

n

Bursa'da Aile içi Eğitim semineri...

n

Sabiha Ateş Alpat Erzurum Kitap Fuarında Gençlerle Buluştu

n

Ankara pursaklarda" Peygamber Hayatımızın Neresinde " Konulu seminer..

n

Diyarbakırda "Gelenek Ve Modernizm Arasında Kimlik Arayışı" semineri

n

Çocuklarımıza İbadetleri Nasıl Anlatmalıyız Semineri

n

Yalova Ihh Hanım Kolları Takva Bilinci Ve Tesettür konulu bir seminer düzenledi

n

İzmit Bilim Müzesini ziyaret

n

Erzurum'da Ahlaki Yozlaşmanın Sebepleri adlı konferans düzenlendi.

n

Zeynep-der' de Psikolog Hatice Dilek ÖZTÜRK Semineri

n

Zeynep-der Timurtaş Hocamızın Eşi Mevlüde Uçar Hanımefendiyi konuk etti

n

1400 yıl önce Müslüman kadının rolü ne ise, bugün de odur

n

Haftasonu Çocuk Gruplarımızla Dönem Kampı

n

Zamanın Zeynebi Derneği Yayladığında Türkmen Mültecileri ziyaret etti.

n

Günümüz Müslümanlarının Ahlâki Zaafları ve Tedbirler semineri

n

"Mahremiyet ve iffet" konulu seminer

n

Kur'an da insan Psikolojisi semineri

n

Namaz Ve tesettür semineri

n

Kur'an ve Gençlik Psikolojisi

n

Namaz Seminerimiz Gerçekleşti

n

Genel Kurul Duyurusu

n

"Gençlerin Kimlik Oluşumu" Semineri

n

Çorum Da Modernizm Ve Gençlik Konferansı

n

İslam Dünyasında Kadının Rolü

n

Abdulkadir vefat etmistir

n

Şehadetine Tüm Dünya Tanık Oldu

n

NİDA DERGİSİ 170. SAYI ‘ZAMANIN RUHU’ BAŞLIĞIYLA ÇIKTI
5 Muharrem 1439

DUYURULAR

ÜYE GİRİŞİ

Kullanıcı Adı

Şifre:

 

Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

ANKET

Seçenekler

Sonuçları Göster

MAKALELER

RÖPORTAJLAR

İKTİBAS YAZILAR

BOYKOT EDİYORUZ

ONLINE KURAN

Kabe İmamı 24 Saat Kuran
Ahmet el Acemi Kuran Meali
Mealli Hatim  

FOTO GALERİ

Kutsal Mekanlar

Faaliyetlerimiz

Medine

 
 
 
Levitra Levitra Cialis Viagra Levitra Viagra Cialis Viagra Cialis Cialis Levitra

www.zeynepder.org sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Viagra Generico Viagra Soft Compra online il Viagra Levitra Roma Lovegra Cialis Generico Levitra Generico Compra Levitra In Italia Comprare Kamagra Gold Kamagra Fizzy Tabs Acquisto Viagra Gold Levitra On Line Australia Vendita Vardenafil In Europa Disfunzione Erettile Ultrasuoni Test Pacchetti Generica Disfunzione Erettile Maschio Disfunzione Erettile Maschile Comprare Viagra Super Active Disfunzione Erettile Idrocele Levitra 20 Mg Foglio Illustrativo Levitra In Farmacia Serve La Ricetta Acquisto Levitra Professional
Scarpe nike air force Reebok Adidas Scarpe nike sb air jordan adidas nike shox hogan Scarpe scarpe calcio Tiffany christian louboutin Scarpe Adidas superstar