ÇEV Bağışlarla Terörist Beslemiş

ÇEV Bağışlarla Terörist Beslemiş

Ergenekon savcılarına Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile ilgili 35 sayfalık şok rapor gönderildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) raporunda; ÇEV ile ÇYDD’nin, birçok bombalama ve araç yakma eylemine karıştığı tespit edilen 65 kişiye burs verdiği belgeleriyle ortaya konuldu.

Ergenekon’un 12. dalgasında basılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan raporda şok tespitlere yer verildi.

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz; ÇYDD ve ÇEV üyelerinin Ergenekon ile bağlantısı olduğu tespiti ile baskın yapmış, operasyonda ÇYDD ve ÇEV’e ait birçok belgeye el konulmuştu. Öz, incelemede suç unsuru taşıyan delillere ulaşılması üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na yazı yazarak ismi geçen derneklerin tüm banka hareketlerinin incelenmesini istemişti.

BDDK RAPORU BÜTÜN PARA HAREKETİNİ DEŞİFRE ETTİ

BDDK tarafından hazırlanan 35 sayfalık rapor; ÇEV ve ÇYDD’yi bütün karanlık yönleriyle deşifre etti. 4 yeminli murakıp tarafından hazırlanan raporun ‘ÇYDD’den burs alan terör bağlantılı kişiler’ başlıklı bölümünde ÇYDD’nin bombalama ve terör eylemlerine karışan 65 kişiye burs verdiği, burs alan kişilerle ilgili tüm detayların incelendiği belirtiliyor. 2005 yılında Şişli İlçesi Maslak Opet benzinliğine bombalı araçla yapılan saldırıda gözaltına alınan Nusret İzci’nin İş Bankası’ndaki hesabının incelemesinde ÇYDD’den 395 lira yatırıldığı, Sabahat Çağlar tarafından da belirli aralıklarla toplam 13 kalemde 2.422 lira para aktarıldığı ifade ediliyor.

ÇYDD’den burs alan Sercan Avşar’ın ise İstanbul Eminönü ilçesinde meydana gelen araç yakma eylemlerine katıldığı, yine bursiyerlerden Süleyman İçer’in araç yakma eylemleri kapsamında gözaltına alındığı belirtiliyor.

Sercan Avşar’a 16 kalemde 1.800 lira, mason olduğu belirtilen Türkiye Fikir ve Kültür Derneği kanalıyla da 700 lira aktarıldığı kaydediliyor. Süleyman İçer’in İş Bankası hesabınaysa 26 kalemde 3.170 lira aktarıldığı ifade ediliyor.

Azize Deniz Taşdemir’in hesabına 27 kalemde 2.615 lira, örgüt üyeliğinden hakkında işlem yapılmış Çiğdem Tosun’a ise 850 lira yatırıldığı belirtiliyor.

BDDK: 65 KİŞİYE 117 BİN LİRA

BDDK’nın raporunda; “Haklarında terör örgütü üyeliğinden işlem yapılan 65 örgüt mensubuna toplam 117 bin lira verildiği, 2 kişiye ÇYDD ile ilişkili olduğu düşünülen kişilerce 9 bin lira aktarıldığı, 2’si ÇYDD bursları kesildikten sonra olmak üzere toplam 3 kişiye ise T. Fikir ve Kültür Derneği tarafından 2.450 TL burs verildiği” ifade ediliyor.

ALMAN VAKIFLARI YİNE BAŞROLDE

Raporun “yurt dışından yapılan yardımlar” başlıklı bölümünde özellikle misyoner faaliyetleri ile dikkat çeken Alman kuruluşlarının yüklü meblağlarda para aktardığı belirtiliyor. Aralarında  Arbeiterwohlfahrt ve Stichting Af Jocgnick Foundation’un da bulunduğu 68 vakıf ve derneğin ÇYDD ve ÇEV’e yüklü miktarda bağış yaptığı tespit edildi.

ÇYDD’nin yurt dışı hesabına Arbeiterwohlfahrt’in Euro cinsinden 334 bin, Stichting Af Jocgnick Foundation’ın ise 299 bin transfer ettiği, toplamda ise 3 milyon 700 bin Türk Lirası’nın aktarıldığı vurgulanıyor.

DOĞAN GRUBU VE PATRİK DE LİSTEDE

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’e gönderilen raporun ‘Çağdaş Eğitim Vakfı’ başlıklı bölümündeyse Doğan Grubu’nun ÇEV’e 1 trilyona yakın para aktardığı, bağış yapanlar arasında Fener Patriği’nin de bulunduğu vurgulanıyor.

Raporda Mehmet Kudsi Megdeş’in 711 bin dolar, Hürriyet Gazetecilik A.Ş.’nin 646 bin lira, Philip Morris Sabancı’nın 292 bin lira, Simens’in 100 bin lira, Doğan Gazetecilik A.Ş.’nin 39 bin lira, Hüseyin Buzoğlu’nun 60 bin, Patrik Bartholomeos’un 20 bin dolar, İş Bankası’nın ise 18 bin lirayı ÇEV’in hesabına aktardığı belirtiliyor.

ŞOK MEKTUP BDDK’DAN ÇIKTI, PATRİK BİLE 20 BİN DOLAR VERMİŞ

BDDK raporunda Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Avukat Hüseyin Buzoğlu ile ilgili çarpıcı bir bilgiye yer veriliyor. Soruşturma kapsamında ev ve ofisine baskın yapılan Buzoğlu’na ait  bilgisayarın içinde “Serhat ve Eyüp’ten mektup” başlıklı 3 sayfalık bir mektup bulunduğu, e-postayla ÇEV’e gönderildiği, ÇEV’den de Hüseyin Buzoğlu’nun mailine gönderildiği ifade edilen mektupta AB’den 900 bin Euro, Fener Rum Patriği Bartholomeos’tan 20 bin dolar, Dünya Kiliseler Birliği ve American Board isimli kuruluştan miktarı belirtilmeyen miktarda para alındığı ve bu paranın zimmete geçirildiği iddia ediliyor.

Kaynak: Yeniakit

Yorum Yap

  • Henüz Yorum Yok !