Bölüm II 

 

CİNSİYET GELİŞİM BOZUKLUKLARI 

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve barakatuh, 

Bir önceki bölümde bir insanın cinsiyetinin nasıl meydana geldiğini açıklamış ve kromozom kavramından bahsetmiştik. Bu bölümde anne karnındaki bebekte meydana gelebilecek hasarlardan ve bunun cinsiyete etkisinden bahsedeceğiz.  

İnsan, sağlam bir dengeyle düzenlenmiş harikulade kompleks bir gelişim gösterir. Bu gelişimin her bir basamağında pek çok bozukluk gelişebilir. Bu bozuklukların her biri için kitaplar yazılmış, geniş bir literatür derlenmiştir.  

Biz buradaeşcinselliğe dair akıllarda yer etmiş sorulardan birini aydınlatmak için yalnızca kısa bir bakış açısı sunacağız. 

Eşcinsel mi doğdular? 

Döllenmiş yapı zigot, insanı oluşturan ilk hücredir. Zigot yüksek farklılaşma yeteneğine sahiptir, hızla bölünür ve 2 haftanın sonunda annenin rahmine tamamen gömülür. Bu gömülmüş yapının adı artık “embriyo”dur 

Gebelikte, 38 hafta boyunca embriyoda planlı ve peyderpey bir gelişim gözleriz. Organların, sistemlerin ve dış görünüşün gelişimi hassas bir kontrol süreciyle düzenlenmiştir.  

Anne; virüsler, radyasyon ve bazı ilaçlar gibi çevresel etkilere maruz kaldığında yahut  bazı genetik faktörler sonucu embriyoda bozukluklar görülebilir. Bazı yaygın anomalilerin %50-60’ının nedeni ise bilinmemektedir.1 

Anomaliler küçük ya da büyük olabilir. Kulak kepçesinin gelişimindeki bozukluk küçük defekt sayılırken; kalp, dolaşım sistemi yahut sinir sitemiyle ilgili bozukluklar büyük defektlerdendirler. Büyük gelişim defektleri olan embriyoyu çoğunlukla vücut ilk 6 haftada atar ve gebelik düşükle sonuçlanır. Odaklandığımız nokta cinsiyet gelişimi olduğu için biz yalnızca cinsiyeti etkileyen bozukluklara değineceğiz. 

Bundan önce anne karnındaki gelişim sürecine bir göz atalım. 

Sağlıklı bir zigot tek bir hücreyken cinsiyeti genetik olarak bellidir; XX kromozomlu kız veya XY kromozomlu erkek. Bununla birlikte erkek ve dişi genital organların gelişimi anne karnında 7. Haftada başlar. İlk 7 hafta boyunca her iki cinsiyetin de genital sistemi birbirine benzer. Bu nokta önemlidir, değineceğimiz bozuklukları anlamamıza yardımcı olacaktır. 

Genital sistemin cinsiyete göre farklılaşması hormonların kontrolündedir, bu hormonlar X ve Y kromozomlarıyla ilişkilidirler. Hormonlar, kendilerine ait reseptörlere bağlanarak işlevlerini yerine getirirler.  Eğer embriyo erkekse Y kromozomu  “Testesteron"   

Yorum Yap

  • Henüz Yorum Yok !